Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja sprawność silników

Sprawność silników – dlaczego to istotny parametr naszego samochodu?

Data publikacji 5 sierpnia 2022


Najważniejsza część każdego samochodu to oczywiście silnik – można powiedzieć, że to jego serce, które decyduje o jego sile i mocy. Dlatego sprawność silników jest decydującą kwestią dla osób, które poszukują odpowiedniego dla swoich potrzeb i preferencji samochodu. Natomiast same silniki mogą się pod wieloma względami od siebie różnić – istotny jest m.in. zarówno model samochodu, jak i to, czym jest napędzany.

Sprawność silników – co to właściwie znaczy?

Pod pojęciem tym kryje się zdolność silnika w naszym samochodzie do zamiany paliwa w energię mechaniczną. Tym samym sprawność silników jest nierozerwalnie związana ze zużyciem paliwa – im sprawność silnika lepsza, tym więcej kilometrów przejedziemy na zatankowanym do pełna baku. Od lat inżynierowie głowią się nad tym, aby parametr ten był jak najlepszy – niestety nie jest to łatwe zadanie – liczne rozwiązania obrazują, że można nieznacznie poprawić sprawność silników, ale na pewno nie są to wartości, o których marzą inżynierowie. Tym samym musimy pogodzić się z tym, że tylko nieduża część kosztów, które ponosimy z racji regularnego tankowania, jest przekształcana w energię mechaniczną. Być może dlatego też tak bolą nas wydatki na stacjach benzynowych.

Sprawność silnika a rodzaj samochodu

Parametr ten zależny jest od różnych czynników, a jednym z najistotniejszych jest rodzaj silnika, np. benzynowy, diesel czy elektryczny, a także rodzaju zapłonu, model samochodu, jego konstrukcja, materiały, które zostały użyte do jego produkcji oraz inne czynniki. Na przykład sprawność silników jest nieco inna dla tych benzynowych czy elektrycznych. Przeprowadzone analizy pozwoliły ustalić ogólnie przyjęty parametr sprawności silnika na benzynę czy typu Diesel. W przypadku silnika na benzynę jest to około 0,4, a u Diesla około 0,5. W przypadku samochodów elektrycznych parametr ten jest znacznie wyższy. Jak wiadomo jednak samochody elektryczne to obecnie jednak wciąż spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Rodzaj zapłonu w samochodzie

Sprawność silników zależna jest również od rodzaju zapłonu – obecnie najlepszą sprawność osiągają samochody, które mają zapłon samoczynny – jest to wynikiem wysokiego stopnia sprężenia. Zapłon iskrowy może być nawet o 20% mniej efektywny. Oczywiście badania i analizy dotyczą nowych modeli samochodów, starsze typy mogą osiągać zdecydowanie gorsze parametry, co po prostu związane jest rozwojem nowoczesnych technologii – zapewne za kilka lat inżynierom uda się zastosować jeszcze inne rozwiązania, które podniosą sprawność silników w samochodach i jazda samochodem będzie jeszcze ekonomiczniejsza.

Oczywiście kiedy rozważamy zakup nowego samochodu, to pod uwagę bierzemy również wiele innych parametrów, a także osobiste potrzeby i preferencje. Dla wielu osób liczy się przede wszystkim marka oraz model samochodu, a także jego wytrzymałość, tendencja do ewentualnych awarii i wysokość kosztów, jakie trzeba z tego tytułu ponosić. Oczywiście ilość zużywanego paliwa to przede wszystkim kwestia finansowa, więc zależna od naszego portfela.

Dlaczego warto zabezpieczyć nowe auto z salonu

Redakcja akwimat.pl

Witamy na Akwimat - blogu poświęconym pasji do motoryzacji. Nasza platforma skupia się na tematach związanych zarówno z samochodami, jak i motocyklami. Nasza redakcja dostarcza najnowszych informacji, recenzji, porad i inspiracji dla wszystkich entuzjastów motoryzacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?