Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja

Historia motoryzacji w USA

Data publikacji 4 sierpnia 2022

Amerykańskie marki samochodów są znane na całym świecie. Mimo to, w USA oprócz amerykańskich marek znajdziemy również firmy zagraniczne: BMW, Volvo, Nissan, Toyota i wiele innych. Dzisiaj w naszym artykule opowiemy o historii amerykańskich marek samochodowych.

Pierwsze wynalazki motoryzacyjne: 1900-1909

Wszystko zaczęło się od zmechanizowanych zaprzęgów konnych. Takie pojazdy były produkowane w latach 1900-1903 i napędzane parowymi lub elektrycznymi silnikami. Maszyny rozwijały prędkość maksymalną nie więcej niż 25 km/h. W latach 1906-1909 rozpoczęto produkcję samochodów, których wygląd był zbliżony do aut naszych czasów.

Innowacyjne czasy: 1910-1919

To czasy znanego amerykańskiego przemysłowca – Henry Ford. Samochody stały się bezpieczniejsze i prostsze w obsłudze dzięki wprowadzaniu do nich różnego rodzaju udogodnień. Były to na przykład stały dach czy elektryczny starter.

Czasy rozwoju: 1920-1929

W tamtych czasach motoryzacja w USA szybko się rozwijała, a dzięki temu poziom życia znacznie się poprawił. Rozpoczęto budowę kolejnych nowych dróg i mostów. Znaczna większość aut w tych czasach była już produkowana ze stałym dachem i komfortową kabiną. Marka Hudson-Essex wydała nowy ekstrawagancki model, co stało przełomowym momentem w tamtych czasach. Ważnym faktem jest to, że w latach 1920-1930 w Ameryce zostało zarejestrowano aż 23 miliony samochodów.

Czasy samochodów klasycznych: 1930-1945

W latach 1930-1939 na rynku motoryzacyjnym w Ameryce producenci więcej zwracali uwagę na różnego rodzaju badania i testy, co pozwalało im znacznie lepiej rozwijać się na rynku motoryzacyjnym. Tylko General Motors w latach 1920-1947 zarejestrował 186 różnych patentów, które dotyczyły elektrycznego startera, freonu czy benzyny ołowiowej. Najwięcej czasu w tych latach było poświęcono procesowi spalania, dzięki czemu udało się zwiększyć jego wydajność i obniżyć koszt obsługi samochodów.

II Wojna Światowa: 1939-1945

Oczywiście w tych latach amerykańskie marki samochodów musieli zmienić kierunek rozwoju i zaczęły głównie produkować samochody wojskowe. Głównie to były firmy Ford, Studebaker i Dodge. Auta tych marek były dostarczane do aliansów wojskowych. Po wojnie, w USA powstała sie średnia klasa społeczna, co zmieniło dalszy rozwój rynku motoryzacji.

Walka o rynek: 1950-2000

Ford Mustang to model, który długi czas dominował na amerykańskim rynku samochodów. W 1964 roku na nowojorskiej wystawie samochodów producent przedstawił pierwszą wersję tego samochodu. Ford Mustang to standard amerykańskiej motoryzacji i na zawsze wszedł do historii motoryzacji.

Czasy obecne

Amerykańskie marki samochodów są jednymi z największych producentów samochodów na całym świecie. Do Europy co roku dostarczane są setki tysięcy samochodów od amerykańskich producentów. Tamtejszy rynek słynie przede wszystkim z modelu typu muscle car (Ford Mustang, Chevrolet Camaro), którym nie mają sobie równych.

Podsumowanie

Taki szybki rozwój motoryzacji w Ameryce spowodował efekt ogromnych potrzeb społeczeństwa i tamtejszego stylu życia. Również to spowodowało rozbudowę miejską, czyli budowa nowych dróg, mostów i autostrad. Rozwój motoryzacji na zawsze zmienił życie społeczeństwa na całym świecie.

Dlaczego warto zabezpieczyć nowe auto z salonu

Redakcja akwimat.pl

Witamy na Akwimat - blogu poświęconym pasji do motoryzacji. Nasza platforma skupia się na tematach związanych zarówno z samochodami, jak i motocyklami. Nasza redakcja dostarcza najnowszych informacji, recenzji, porad i inspiracji dla wszystkich entuzjastów motoryzacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?