akwimat.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

Motoryzacja

Marki ciężarówek – najpopularniejsze w Polsce i na świecie

Marki ciężarówek – najpopularniejsze w Polsce i na świecie

Transport samochodowy to najpopularniejszy sposób do przewozu różnego rodzaju ładunków na całym świecie. Służą do tego celu odpowiednie samochody ciężarowe oraz kierowcy, którzy posiadają właściwe uprawnienia. Każda ciężarówka powinna być dopasowana do rodzaju towaru, jaki będzie przewozić. Dlatego najpopularniejsze marki ciężarówek oferują samochody o bardzo różnym przeznaczeniu.

Rodzaje samochodów ciężarowych

Samochód ciężarowy niezależnie od marki musi być przede wszystkim dostosowany do rodzaju towaru, jaki będzie przewoził. Dlatego można wśród nich wyróżnić takie rodzaje jak samochód chłodnia, izoterma, kontener z windą czy skrzyniowy. Mogą one różnić się pod wieloma względami w tym ładownością czy wielkością przestrzeni ładunkowej. Ponadto różnią się one typem nadwozia – najpopularniejsze rodzaje ciężarówek pod względem nadwozia to plandeka, furgon, firanka, wywrotka, chłodnia czy skrzynia. Samochody te w różnych typach i rodzajach oferują najpopularniejsze marki ciężarówek. Zdecydowaną większość z nich świetnie znamy z polskich dróg, choćby najpopularniejszą plandekę, która umożliwia wygodny i sprawny transport różnego rodzaju towarów.

Najpopularniejsze marki ciężarówek

Kto dużo podróżuje, ten na pewno nie będzie miał problemu z wymienieniem choć kliku najbardziej popularnych marek samochodów ciężarowych. Wiodące marki europejskich ciężarówek to między innymi:

– IVECO,
– VOLVO,
– RENAULT,
– MERCEDES-BENZ,
– SCANIA,
– M.A.N.,
– DAF,
– RENAULT,
– KRONE,
– MERCEDES.

Każda z tych marek ma swoje zalety oraz wady – z samochodem ciężarowym jest podobnie jak z osobowym – dla właściciela liczy się przede wszystkim jakość i funkcjonalność, ale nie mniej ważny jest również sam wygląd. Ciężarówki podlegają takiej samej ocenie jak inne samochody i na przykład w roku 2021 najwyższe miejsce w rankingu zajął MAN TGX i tym samym zyskał tytuł Międzynarodowego Pojazdu Ciężarowego 2021 Roku. Natomiast pozycję za nim zajął Volvo FH. Nie da się ukryć, że dla każdego inwestora liczy się także przede wszystkim wytrzymałość i bezawaryjność samochodu ciężarowego, a renoma marki może być tego wyznacznikiem.

Mniej znane marki ciężarówek

Wymienione wyżej marki ciężarówek to samochody, które spotkamy przede wszystkim na polskich i europejskich drogach. Jednak w innych częściach globu drogami podążają często zupełnie nam nieznane marki samochodów ciężarowych. Jest to między innymi Hino 700 sprzedawana jest głównie w Chinach, Australii i Afryce, a Ford Cargo w Turcji, Rosji, Gruzji i Maroku, a także na Półwyspie Arabskim. Hyundai Xcient to natomiast koreańska marka a FAW J6P chińska. Ponadto również amerykańskie marki ciężarówek zasługują na uwagę, a niektóre z nich można także spotkać na polskich drogach, podobnie jak europejskie marki na amerykańskich.

Samochody ciężarowe poza tym, że służą przede wszystkim transportowi, to znajdują swoich fanów na całym świecie – nie brak osób, które interesują się nowościami właśnie w tej ciężkiej kategorii samochodowej i pasjonują szczególnie najbardziej nietypowymi okazami.

ZASTEPCZEAUTO

Udostępnij