Motoryzacja

Jakie są koszty eksploatacji samochodów elektrycznych?

Jakie są koszty eksploatacji samochodów elektrycznych?

Rozwój technologii sprawia, że coraz większa osób decyduje się na zakup auta elektrycznego. Pojazdy tego rodzaju są droższe, ale ich koszt zwraca się szybko z uwagi na niskie koszty codziennej eksploatacji. Zachętą do zakupu samochodu elektrycznego jest ekologia i poprawa jakości powietrza. Ma to szczególne znaczenie w dużych miastach. Wiele osób zastanawia się jednak, czy rzeczywiście eksploatacja auta elektrycznego przyniesie im korzyści. Jakie są realne koszty użytkowania takiego pojazdu?

Niskie koszty eksploatacji

Samochody elektryczne to pojazdy wyróżniające się niskimi kosztami obsługi. Mają mniej skomplikowaną konstrukcję, przez co w mniejszym stopniu narażone są na usterki. Według zapewnień producentów montowana bateria powinna służyć kierowcy przynajmniej 10 lat. Auta elektryczne nie wymagają częstego serwisu, a jazda 100 kilometrów może kosztować nie więcej niż około 10 złotych. To duża korzyść dla osoby często przemieszczającej się po ulicach miast.

Wysoki komfort jazdy

Samochody elektryczne są komfortowe i niezwykle ciche podczas jazdy. Są stabilne i bardzo dobrze utrzymują się na nawierzchni. W trakcie podróży nie trzeba obawiać się zwiększonego poziom emisji spalin, głośnego działania silnika oraz zapachu paliwa utrzymującego się w kabinie pasażerskiej. Pojazdy elektryczne nie wymagają wymiany oleju ani konserwacji skrzyni biegów. Poruszanie się takim autem wymaga tylko włączenia zasilania i ustawienia trybu jazdy do przodu.

Koszt przejechania 100 km

Wiele osób jest przekonanych, że utrzymanie auta zasilanego bez użycia benzyny jest droższe od pojazdu spalinowego. Rzeczywiste koszty eksploatacji samochodu elektrycznego zależą oczywiście od sposobu jazdy i odległości wykonywanych podróży.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że koszt przejechania 100 kilometrów autem na benzynę wymaga zapłacenia około 40-50 złotych. W przypadku pojazdu elektrycznego podobny wyjazd wymaga poniesienia kosztów w wysokości 10-15 zł. Całkowite naładowanie samochodu wymagające zapłacenia 50 zł pozwala na jazdę przynajmniej 300 kilometrów.

Używane auto elektryczne

Na rynku dostępne są także używane samochody niewymagające napędzania benzyną. Używane auto elektryczne wymaga zainwestowania kilkudziesięciu tysięcy złotych, dodatkowo oferta nie jest tak rozbudowana, jak aut spalinowych. Sprowadzenie samochodu elektrycznego może być jednak korzystne, pod warunkiem zachowania dobrego stanu technicznego i znajomości pełnej historii pojazdu.

Okresowe przeglądy samochodu

Do ograniczonych kosztów zasilania należy dodać cenę przeglądów aut elektrycznych. Zazwyczaj są one dużo niższe niż pojazdów spalinowych z uwagi na brak konieczności kontroli i wymiany takich elementów rozrząd, sprzęgło czy świece zapłonowe. Dlatego łączny koszt eksploatacji pojazdu elektrycznego może być nawet o połowę niższy niż samochodu spalającego benzynę.

Nakłady konieczne do utrzymania sprawności samochodu elektrycznego obniżają się proporcjonalnie, jeżeli wyjazdy wykonywane są często i w dłuższym czasie. Dlatego zakup takiego auta powinni rozważyć wszyscy kierowcy, którzy chcą bezpiecznie przemieszczać się po drogach publicznych, bez konieczności częstego odwiedzania serwisów i wykonywania drogich przeglądów silnika.

Sprawdź ofertę https://carforfriend.pl/oferta-zakupu-auta-z-cff/

Udostępnij