Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja rozmiar felg

Rozmiar felg – jakie ma znaczenie dla naszego samochodu?

Data publikacji 5 sierpnia 2022


Uszkodzona opona to częsty widok na poboczach dróg – nie da się ukryć, że tego rodzaju awaria jest jednak jedną z najmniej zatrważających – tak naprawdę wszytko dotyczy opony lub felgi, co prawie zawsze da się samodzielnie naprawić na poboczu. Opona i felga to kluczowe elementy samochodu – w przypadku tych drugich dochodzą także kwestie estetyczne – czy można zmienić rozmiar felg i co trzeba o nich wiedzieć?

Felgi i ich rozmiary

Felgi to metalowe części koła, na które nakłada się opony. Mogą być wykonane ze stali lub aluminium – to szczególnie te drugie kojarzą się z większą renomą i luksusem – są przede wszystkim droższe, a także bardziej wytrzymałe. Ich główną funkcją jest przenoszenie siły z piasty koła na oponę oraz wentylowanie układu hamulcowego. Nie wszystkie felgi są takie same – mogą różnić się pod kilkoma względami, w tym przede wszystkim różni je rozmiar felg.

W każdym samochodzie znajduje się informacja, w jakim rozmiarze można w nim zamontować felgi. Rozmiar felg zapisany jest w takich miejscach jak klapka wlewu paliwa czy słupek między drzwiami i tego trzeba się trzymać. Prawidłowo dopasowana felga eliminuje takie problemy jak ocieranie się opony o nadkola lub inne elementy zawieszenia. Nie można więc pozwolić sobie na montaż jakichkolwiek felg.

Jakie są rozmiary felg?

Rozmiar felg zdeterminowany jest określonymi parametrami. Przede wszystkim składa się na niego szerokość felgi, jej średnica oraz rozstaw śrub. Ponadto istotny jest także tzw. parametr ET, który pozwala na prawidłowe osadzenie felgi na piaście. Jest to wyrażone za pomocą ciągu liter oraz cyfr i rozmiar właściwy dla danej felgi zawsze się na niej znajduje. Są to niezwykle ważne wartości, które odpowiadają za bezpieczną i komfortową jazdę, dlatego są one kluczowe dla prawidłowego doboru felg dla określonego samochodu. Symbol rozmiaru felgi, który na niej się znajduje, może wyglądać na przykład tak: 6.50 x15 5×100.0 ET 38. Jeśli znamy już parametry, które opisują rozmiar felgi, to łatwo się domyślić, że pierwsza wartość oznacza szerokość, druga średnicę, trzecia rozstaw śrub, a ostatnia parametr ET.

Jak dopasować rozmiar felg do swojego samochodu?

Jak wyżej zostało wspomniane, rozmiar felgi znajduje się w każdym samochodzie w określonych miejscach, np. na klapce do wlewu paliwa. Jeśli więc chcemy dobrać właściwy rozmiar, to musimy trzymać się tych parametrów – w przeciwnym razie jazda samochodem nie będzie ani komfortowa, ani bezpieczna. Rozmiar felg musi więc być jak najbardziej zbliżony do tego, co przewidział producent samochodu. Niewłaściwie dobrana felga może skutkować między innymi obcieraniem koła o elementy układu kierowniczego, o nadkola, a nawet poważnymi komplikacjami w prowadzeniu samochodu, m.in. w takich sytuacjach jak skręty czy przy dużym obciążeniu. Jeśli więc chcemy zmienić felgi na inne, np. szersze, to koniecznie trzeba zrobić to rozważnie, a najlepiej zasięgnąć w tej kwestii fachowej porady specjalisty – wtedy możemy być pewni, że jazda samochodem będzie komfortowa i bezpieczna.

Dlaczego warto zabezpieczyć nowe auto z salonu

Redakcja akwimat.pl

Witamy na Akwimat - blogu poświęconym pasji do motoryzacji. Nasza platforma skupia się na tematach związanych zarówno z samochodami, jak i motocyklami. Nasza redakcja dostarcza najnowszych informacji, recenzji, porad i inspiracji dla wszystkich entuzjastów motoryzacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?