Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja oznaczenia opon samochodowych

Oznaczenie opon samochodowych – czy musimy znać je wszystkie?

Data publikacji 5 sierpnia 2022


Opony to koszt, który wliczony jest zawsze w eksploatację samochodu, niezależnie do tego, ile jeździmy. Odpowiednio dobrane i dobrej jakości opony nie tylko wpływają na większe bezpieczeństwo w czasie jazdy, ale również na jej komfort. Nie możemy więc pod żadnym pozorem unikać tego wydatku i musimy zużyte opony wymieniać na nowe. Jeśli nie wiemy jak się za to wziąć, to warto zwrócić uwagę na oznaczenia opon samochodowych.

Nie tylko logo producenta

Pierwsze, co rzuca się w oczy na oponie, to zawsze logo producenta. Niestety tak naprawdę nie powie nam ono zbyt dużo o samej oponie, ale jeśli przykładamy wagę do renomy danego producenta, to zapewne docenimy również i ten znak na oponie. Na oponach samochodowych znajduje się znacznie więcej informacji, które mają bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o ich prawidłowe dopasowanie do potrzeb naszego samochodu. Jakie jeszcze w takim razie znajdziemy oznaczenia opon samochodowych?

Kolejnym oznaczeniem, na które możemy zwrócić uwagę, jest to, czy opony przeznaczone są na określoną porę roku, czy to może raczej opony wielosezonowe. To, które rozwiązanie jest dla nas wygodniejsze, to najczęściej kwestia dość osobista – są osoby, które preferują regularne wymiany na lato oraz zimę, jak i takie, które wybierają zawsze opony uniwersalne. Jedno i drugie rozwiązanie ma niewątpliwe zalety, dlatego warto rozważyć dobrze każdą z tych opcji.

Jakie jeszcze oznaczenie znajdziemy na oponach samochodowych?

Tak naprawdę te dwa wyżej wspomniane oznaczenia to wierzchołek góry lodowej, ponieważ na oponie znajduje się ich znacznie więcej i nie są one już tak łatwe do odczytania i zrozumienia. Przede wszystkim oznaczenia opon samochodowych swoim zakresem obejmują rozmiar opony, który składa się z ciągu liter i cyfr i jest niezbędny do prawidłowego dopasowania opony do modelu samochodu. Zawarte w tym ciągu symbole informują nas o szerokości opony, profilu oraz rozmiarze felgi.

Kolejnymi istotnymi oznaczeniami na oponie jest indeks nośności oraz indeks prędkości. Wartości te informują nas o maksymalnym obciążeniu oraz szybkości, jakie można osiągnąć na danych oponach.

Oznaczenia opon samochodowych to także takie skróty jak:

– DOT – jest to data produkcji ogumienia,
– E – jest to oznaczenie homologacji, które zawsze występuje w towarzystwie liczby określającej kraj, w którym została udzielona homologacja,

Oznaczenia opon związane z ich konstrukcją

Na oponach znajdują się również oznaczenia, które związane są z ich cechami konstrukcyjnymi, np. rodzaj konstrukcji, wyposażenie w rant ochronny, oznaczenia dotyczące montażu, ciśnienia, a także możliwości kontynuowania jazdy po jego całkowitej utracie oraz wskaźnik zużycia, który informuje, w jakim stopniu powierzchnia opony została już zdarta i czy najwyższy czas wymienić ją na nową. To oczywiście nie wszystkie oznaczenia opon samochodowych – jest ich znacznie więcej i wszystkie mają postać określonych symboli – najczęściej ciągu cyfr i liter. Nie musimy umieć ich wszystkie odczytać – zawsze możemy w tej kwestii zdać się na pomoc fachowca.

DRIFTBLOG

Dlaczego warto zabezpieczyć nowe auto z salonu

Redakcja akwimat.pl

Witamy na Akwimat - blogu poświęconym pasji do motoryzacji. Nasza platforma skupia się na tematach związanych zarówno z samochodami, jak i motocyklami. Nasza redakcja dostarcza najnowszych informacji, recenzji, porad i inspiracji dla wszystkich entuzjastów motoryzacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?