akwimat.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

Motoryzacja

Lakiery samochodowe- jakie są ich rodzaje?

Lakiery samochodowe- jakie są ich rodzaje?

W sprzedaży, dostępnych jest wiele lakierów samochodowych, które dają różne efekty wykończenia. Produkty te dzieli się przede wszystkim ze względu na wygląd czy skład substancji. Wybór danego preparatu zależy od naszych indywidualnych preferencji co do wyglądu pojazdu. Co ważne, lakier znacznie różni się od farby samochodowej. Jest bardziej płynny i gwarantuje nie tylko uzyskanie estetycznej powłoki, ale też chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje lakierów samochodowych?

Na rynku spotkać można liczne lakiery samochodowe, jednak wśród tych najczęściej wybieranych warto wskazać:

  • Lakier samochodowy metalik

Lakier metalizowany składa się z warstwy bazowe, wzbogaconej aluminiowymi drobinkami. Cząsteczki metalu sprawiają, że preparat ten zawiera charakterystyczne ziarno, dzięki czemu powierzchnia prezentują się efektownie. Produkt ten jest w stanie skutecznie zakamuflować rysy powstałe na warstwie zabezpieczającej. Co ważne, farbę metaliczną należy pokryć lakierem bezbarwnym. Jeśli tego nie zrobimy, aluminiowy pół mógłby doprowadzić do mikrokorozji wewnątrz warstwy bazowej.

  • Lakier samochodowy perłowy

Pigment perłowy daje jeszcze bardziej widowiskowe wykończenie. Znajdujące się w nim domieszki tworzą ciekawą strukturę i zjawiskowo połyskują na słońcu. Efekt mokrego lakieru czy płynnego szkła, otrzymany po zastosowaniu preparatu perłowego sprawia, iż karoseria wygląda elegancko i ekskluzywnie. Co ważne, refleksy na jego powierzchni zmieniają się w zależności od kąta patrzenia.

  • Samochodowy lakier akrylowy

Lakier akrylowy to dobrze znany na rynku produkt, składający się z dwóch komponentów. Reakcja chemiczna, jaka zachodzi pomiędzy składnikami, przyśpiesza schnięcie i utwardza lakier. Warstwę lakieru akrylowego nie trzeba pokrywać dodatkowo lakierem zabezpieczającym. Lakiery akrylowe zapewniają nam błyszczące wykończenia, ponadto są odporne na odpryskiwanie i blaknięcie.

  • Samochodowy lakier kameleon

Jeden z rodzajów lakieru perłowego. Dosyć rzadko wybierany ze względu na dosyć wysoką cenę zastosowania takiego wykończenia. Powłoka ta tworzona jest poprzez użycie licznych domieszek i pigmentów w wielu barwach. Poprzez działanie promieni słonecznych podziwiać możemy różne odcienie ukazujące się na karoserii. Naprawa takich lakierów jest niebywale trudna.

  • Samochodowy lakier matowy

Wykorzystuje się go przede wszystkim w samochodach sportowych, które obklejone są folią. Nie można go wypolerować po zarysowaniu. Ponadto, do jego pielęgnacji należy stosować specjalne szampony samochodowe.

Lakiery samochodowe to szeroka gama produktów. Bez trudu znajdziemy więc odpowiedni odcień i preparaty do naprawy powłoki lakierowanej.

Udostępnij