akwimat.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

MotoryzacjaSamochody

Instalacja gazowa – cena i zalety takiego rozwiązania w samochodzie

Instalacja gazowa – cena i zalety takiego rozwiązania w samochodzie

Posiadanie własnego samochodu to luksus, ale obarczony również dodatkowymi kosztami, których po prostu nie sposób pominąć – z racji posiadania samochodu musimy opłacić OC, wykonywać regularne przeglądy i serwisy, nie wliczając w to ewentualnych napraw. Ponadto samochód potrzebuje paliwa, co jest największym wydatkiem ponoszonym regularnie. Nic więc dziwnego, że powodzeniem cieszą się samochody, które spalają mniej lub napędzane są tańszym paliwem, takim jak gaz.

Gaz samochód – zalety takiego rozwiązania

Wiele osób szuka oszczędności w przemieszczaniu się własnym samochodem – okazuje się, że zaoszczędzić można przede wszystkim na samym paliwie i jest to najpewniejszy sposób na zmniejszenie comiesięcznych rachunków wynikających z eksploatacji samochodu. Nic więc dziwnego, że to właśnie na gaz samochód staje się coraz częstszym wyborem wielu z nas. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim gaz to paliwo, które jeszcze na razie jest najtańsze spośród innych i zupełnie łatwo dostępne. Nawet jeśli samochód zużywa nieco więcej gazu niż na przykład benzyny czy ropy, to i tak w przeliczeniu ostatecznie wyjdzie znacznie niższa kwota. Z tym się po prostu nie da dyskutować – wystarczy porównać cenę gazu i benzyny za litr na pierwszej lepszej stacji benzynowej.

Oczywiście na gaz samochód ma także wiele innych zalet. Przede wszystkim jest to znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie – pojazdy na gaz produkują znacznie mniej spalin. Ponadto – co istotne – ceny gazu utrzymują się mniej więcej na stałym poziomie, więc nie musimy się obawiać póki co drastycznego wzrostu cen tego rodzaju paliwa.

Czy samochód na gaz ma wady?

Niestety posiadacze samochodu na gaz, mimo że ponoszą mniejsze koszty za tankowanie, to muszą jednak liczyć się z większymi pozostałymi opłatami – zarówno OC, jak i przeglądy są nieco droższe, niż te w samochodach napędzanych innymi paliwami. Ponadto ponosi się również dodatkowe opłaty, w tym między innymi za legalizację butli. Samochody na gaz mają także pewne ograniczenia parkingowe – ze względów bezpieczeństwa nie mogą być parkowane w garażach i parkingach podziemnych. Sporą wadą może być także sama instalacja gazowa cena nie jest niska.

Instalacja gazowa cena

Jeśli nie kupujemy nowego samochodu, który już jest wyposażony w instalację gazową, to zazwyczaj dokonuje się indywidualnie instalacji w używanym samochodzie. Jak przedstawia się więc cena instalacji gazowej? Instalacja gazowa cena zależna jest do kilku czynników i może wahać się od 3 do 5 tysięcy – wszystko zależy od rodzaju instalacji oraz samego samochodu, w tym jego modelu. Niemniej koszt gazowej instalacji w samochodzie powinien zwrócić się po przejechaniu około 20 tysięcy kilometrów.

Tak więc gaz w samochodzie powinien być dobrze przemyślany, ale na pewno przynosi on oszczędności w codziennej eksploatacji samochodu. Kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie? – Przede wszystkim osoby, które jeżdżą często i na duże odległości – jazda za tzw. „kominem” może drożej kosztować niż benzyna czy ropa.

Udostępnij