Motoryzacja

Dlaczego warto korzystać z urządzeń rozruchowych przeznaczonych do pojazdów z silnikiem diesla?

Dlaczego warto korzystać z urządzeń rozruchowych przeznaczonych do pojazdów z silnikiem diesla?

Dlaczego warto korzystać z urządzeń rozruchowych przeznaczonych do pojazdów z silnikiem diesla? To pytanie często zadają sobie kierowcy, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy to niskie temperatury powodują rozładowywanie się akumulatora. Z tego powodu często jest niemożliwe między innymi rozgrzanie się świec żarowych, potrzebnych do prawidłowego działania silnika wysokoprężnego. Odpowiedzią na tego typu problemy, mogą być urządzenia typu jump starter wspomagające uruchomienie auta, gdy akumulator jest rozładowany.

Co powoduje, że akumulator w autach z silnikiem wysokoprężnym szybciej się zimą rozładowuje?

Jednym z głównych problemów, z powodu którego zimą ciężej jest odpalić auto z silnikiem diesla, jest niska temperatura, która po pierwsze zwiększa gęstość elektrolitu. To z kolei utrudnia przepływ prądu pomiędzy elektrodami akumulatora. Ponadto zmniejsza ona jego pojemność, przez co może nie mieć on dostatecznie dużo energii potrzebnej na rozruch. Po drugie wraz ze wzrostem gęstości oleju napędowego pod wpływem niskiej temperatury, wolniej dociera on do układu paliwowo-wtryskowego. Ponadto świece żarowe wolniej nagrzewają mieszankę paliwowo-powietrzną, przez co trudniej dochodzi do zapłonu. To z kolei często sprawia, że akumulator nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii elektrycznej koniecznej do zapłonu. Rozwiązaniem tego problemu może być urządzenie rozruchowe do diesla, które ma za zadanie dostarczyć do akumulatora odpowiednią ilość energii elektrycznej koniecznej do zapłonu.

Czy urządzenia wspomagające rozruch są bezpieczne dla samochodu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy urządzenia przeznaczone do wspomagania rozruchu samochodu z silnikiem diesla takie jak na przykład jump startery są bezpieczne. W tym przypadku należy stwierdzić wprost, urządzenia wspomagające rozruch silnika, typu jump starter są w pełni bezpieczne dla samochodu. W przeciwieństwie bowiem do innych metod rozruchu, takich jak na przykład kable rozruchowe, urządzenie rozruchowe do diesla typu jump starter dostarcza z jednej strony ilość energii potrzebnej do rozruchu silnika. Z drugiej zaś jej ilość jest na tyle niewielka, że nie stanowi ona zagrożenia dla instalacji elektrycznej samochodu. Jest to możliwe dzięki temu, że w przeciwieństwie do kabli rozruchowych, urządzenia tego typu posiadają zabezpieczenia zapobiegające podłączeniu do złych biegunów. Między innymi z tych właśnie powodów urządzenia tego typu cieszą się stale rosnącą popularnością, zwłaszcza w krajach gdzie zimą często występują temperatury poniżej zera.

Udostępnij