Motoryzacja

Co należy wiedzieć na temat alkomatów przesiewowych?

Co należy wiedzieć na temat alkomatów przesiewowych?

Alkomaty przesiewowe zaliczane są do profesjonalnych urządzeń, które służą wsparciem, jeżeli chodzi o pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyróżniają się tym, że umożliwiają wykonanie dużej liczby pomiarów w krótkim czasie. Alkomat przesiewowy to narzędzia, jakie wykorzystywane są najczęściej przez policję.

Czym wyróżniają się alkomaty przesiewowe?

Oprócz służb mundurowych, z tego typu urządzeń korzystają bardzo często firmy ochroniarskie, właściciele firm budowlanych i przedsiębiorstw transportowych. Wykorzystują oni je po to, aby sprawdzić trzeźwość swoich podwładnych – co w tego typu zawodach jest bardzo ważne.

Wykonanie kilkunastu lub nawet kilkuset pomiarów alkoholu w wydychanym powietrzu wymaga zastosowania nie tylko czułych czujników, ale także wyjątkowo wytrzymałych. Tak, aby mieć pewność, że będą one w stanie wytrzymać do następnej kalibracji.

Czy alkomat przesiewowy jest dokładny?

Niestety, ale nie. Osoby, jakie na co dzień mają do czynienia z tym urządzeniem, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskane wyniki należy traktować orientacyjnie. Spowodowane jest to tym, że badanie wykonuje się bezustnikowo. Uzyskane wyniki nie mogą wiec posłużyć do tego, aby stanowić podstawę do rozprawy sądowej. Jednak to na podstawie wyników, jakie zostaną uzyskane w badaniu, służby mundurowe mogą wnioskować o wykonanie bardziej szczegółowe pomiaru alkoholu w organizmie.

Szybki alkomat przesiewowy

Alkomaty przesiewowe wyróżniają się tym, że pozwalają na szybkie wykonanie badanie. Warto podać przykład, aby zdać sobie jednak sprawę z tego, że ma się do czynienia z wysokiej jakości urządzeniem.

Do zbadania około stu osób alkomatem przesiewowym wystarczy pięć minut. Jeżeli spośród tego grona u kilku wyjdzie wynik powyżej normy, będzie można je zabrać na dalsze badania. Zwykły alkomat ustnikowy nie pozwala na taką szybkość. Ich użytkowanie w przypadku służb mundurowych mogłoby okazać się ogromnym utrudnieniem.

„Żółta pałka”

Jeżeli ktoś chciałby wyobrazić sobie wygląd takich profesjonalnych alkomatów, musiałby w pamięci przywołać obraz żółtej pałki, jaką można najczęściej znaleźć w rękach policjantów. Oto właśnie te urządzenia, które pozwalają na szybki pomiar metodą bezustnikową.

Do dyspozycji są takie urządzenia, które pochodzą od producentów, jacy postawili na ich wytrzymałość oraz trwałość. Są to urządzenia bardzo precyzyjne, dzięki czemu można mieć szacunkowy obraz, jeżeli chodzi o uzyskany wynik.

Zostały one tak zaprojektowane, aby były w stanie wytrzymać ok. 10 tysięcy pomiarów, zanim zostaną wysłane do kalibracji.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij